Ukrainas mākslinieku grupas “TIGOIS project” izstāde “Mēs uzvarēsim! Переможемо!” (06.06.2023.-06.09.2023.)

Līdz 6. septembrim Latvijas Mākslinieku savienības (LMS) galerijas izstāžu telpās “Prezidentu zāle” un “Davīdovas-Medenes darbnīca” ir apskatāma Ukrainas mākslinieku grupas “TIGOIS project” izstāde “Mēs uzvarēsim! Переможемо!”, ekspozīcija atjaunota ar darbiem, kas bija skatāmi Latvijas Nacionālās bibliotēkas vējtverī un oranžērijas zālē.

LMS galerijas “Prezidentu zālē” ir iespēja iepazīt mākslinieku – gleznotāja Vasila Stepanova un tēlnieku Illjas Trofimčuka, Danilo Turija, Ruslana Jakoveta, Mukolas Jurčaka – radošo sniegumu un vēstījumu.

LMS galerijas izstāžu telpā “Dāvidovas-Medenes darbnīca” Ukrainas tēlnieku grupas “TIGOIS project” metālā veidoto darbu ekspozīcija ir inscenēta, uzsverot atšķirību tēlnieciskajā uzbūvē un formveidē un iedalot darbus divās tēlaini metaforiska vēstījuma grupās: “Nežēlības altāris un nāves eņģelis” un “Pretestība”.

Ekspozīcijas skulptūru grupā “Nežēlības altāris un nāves eņģelis” apvienoti tēlnieku Illjas Trofimčuka, Danilo Turija, Ruslana Jakoveta, Mukolas Jurčaka kompozicionāli saderīgi darbi, kurus caurvij vanitas tēma, sakņota Ukrainas kultūras literārajā, vizuālās un reliģiskās mākslas mantojumā. Darbu formveidē patapināti kristīgās baznīcas kulta priekšmetu motīvi – monstrances, svečturi, bet darbu radīšanā izmantoti arī kara laikā rastie priekšmeti – lielgabala šāviņu metāla čaulas. Skulptūras izgatavotas metālā, izmantojot metināšanas tehniku kā formas un tās tekstūras bagātinošu paņēmienu, piemēram, darbā “Mariupoles feja” (autors Danilo Turijs). Ekspozīcijā izveidotajā “altārī” autoru darbi ir kā reverss Bībeles naratīvam – redzami tādi simboli kā eņģelis, pasludināšanas zieds, bet ar kara laika apstākļu emocionālo kāpinājumu.

Otrā ekspozīcijas skulptūru grupā  “Pretestība” ir apvienoti Illjas Trofimčuka, Arnija Krimsalo, Serhija Kravecka, Antona Dvoraka darbi, kas ir veidoti, izmantojot estetizētas, ģeometriskas telpiskās formas: sešstūra prizmas, krustus, cilindrus, apļus.

Ukrainas mākslinieku grupas “TIGOIS project” izstādes “Mēs uzvarēsim! Переможемо!” monumentālie pilsētvides objekti ir apskatāmi arī Latvijas Nacionālās bibliotēkas priekšlaukumā pret Uzvaras bulvāri.

Izstādes “Mēs uzvarēsim! Переможемо!” veidošanā piedalījusies mākslinieku grupa “TIGOIS project”, brīvprātīgo kustība, biedrība “UA&LV”,  Latvijas  Mākslinieku savienība, organizācijas “Support Azov Latvia”, “Support Azov Ukraine”, Ukrainas uzņēmums “Nova Poshta”, mūziķe un kuratore Inese Zagorska.

LMS galerijas darba laiks: pirmdiena – svētdiena no plkst. 12.00 līdz 18.00. Ar ziedojumu nosacījumiem iespējams iepazīties LMS galerijā.

Ekspozīcijas skulptūru grupa “Nežēlības altāris un nāves eņģelis”, fragmets, LMS galerijas izstāžu telpā “Dāvidovas-Medenes darbnīca”