30. aprīlī Latvijas Mākslinieku savienība (LMS) sirsnīgi sveic jubilejā mākslinieci, filozofi Tatjanu Semani!

Tatjana Semane ir apguvusi glezniecību pašizglītības ceļā, ilgtermiņā uzturoties ārpus Latvijas. Viņas rokraksts ir sakņots starptautiskajā mākslas un izstāžu praksē, kurā ilgstoši dominē modernisma stilistika, īpaši pievēršoties postimpresionisma un naivisma izpausmēm. Autore krāsu un tēlu valodā sublimē filozofiskās un autobiogrāfiski eksistenciālās atziņas. Gleznās izmantotie simboli un tēli – lelle, manekens, kas bieži ir ar pašportreta iezīmēm, koks, māja, ābols, acs, zirgs, virvju trepes u.c. – rāda savpatno Tatjanas Semanes veidoto semantisko pasauli. Darbi ir personīgas refleksijas par tādām tēmām kā cilvēka iekšējā pasaule, personīgā kosmogonija, rīcības izvēle, it īpaši liktenīgie lēmumi un darbības, drosme doties nezināmajā, lai apjēgtu lietu būtību un sevi. Autore gleznu ciklos interpretē gan Vecās derības, gan antīkās pasaules un citu kultūru zīmes, priekšmetus, simbolus, kuri piepildīti ar māksliniecei īpašu un svarīgu nozīmi.

Tatjana Semane piedalās izstādēs kopš 2000. gada, pirmā personālizstāde “Tatjana Semane. Akvareļi, jauktā tehnika un eļļa” (Pekinas starptautiskajā mākslas pilī, Ķīnā, 2000). Vēlāk rīkojusi personālizstādes: “Dzīves lauskas”, “Viņa un mīlestība” (“A.Sūnas galerija”, Rīgā, 2013, 2005), “Logi” (“Baltais flīģelis”, Siguldā, 2004), “Prāgas nakts” (Varšava, Polija, 2010), “Ieskats” (galerija “Van Golik”, Varšava, Polija, 2012), “Personīgā kosmogonija” (LMS galerija 2023); kā arī citviet – Pekinā (Ķīna); Helsinkos, Porī, Isalmī, Tamperē, (Somija); Viļņā (Lietuva) u.c. Tatjana Semane piedalījusies nelielās grupu izstādēs: “Baltu vienības diena” (ar Ingu Marcinkevičieni (Lietuva), Varšava, Polija, 2010), izstādē galerijā “Siguldas tornis” (ar Kārli Siliņu, Sigulda, 2009), “Mīlas deja” (ar Sinikku Hursikaineni (Somija), galerija “Piirto”, Helsinki, 2009) u.c. Autores darbi bijuši eksponēti Latvijas mākslu reprezentējošās izstādes ārzemēs: “Latvijas desants” (LMS izstāde, Varšava, Polija, 2012), “Desmit no Latvijas” (Štutgarte, Vācija, 2013) u.c. Māksliniece strādā eļļas un akvareļa glezniecības tehnikās, veido kolāžas un keramikas apgleznojumus.

Tatjana Semane ir profesionāla filozofe, absolvējusi ar izcilību M.Lomonosova Maskavas valsts universitātes Filozofijas fakultātes Aizrobežu filozofijas katedru, kur ieguvusi filozofijas zinātņu kandidātes grādu (1986) un filozofijas doktores zinātnisko grādu par darbu “Plotīna ontoloģija” (LZA Filozofijas un socioloģijas institūts, 1992). Tatjana Semane bijusi pasniedzēja RSU Eiropas studiju fakultātē (2004-2005), lektore Brēmenes Universitātē (Vācija, 1992-1994). Māksliniece ir autore izdevumiem “Gudrības meklējumos” (“Zinātne”, 2003), “Staigājot kopā ar Plotīnu patiesības laukā” (Latvijas Universitāte, 1999). Viņas pētījumi un apceres veltīti “Gudrā” un “Gudrības” jēdzieniem Eiropas filozofijas vēsturē.

 Tatjana Semane ir LMS biedre kopš 2008. gada un tika uzņemta ar gleznotāju – bij. LMS galerijas vadītājas Aijas Zariņas un Kārļa Siliņa, kā arī stikla mākslinieka Daiņa Gudovska rekomendācijām, LMS valdes priekšsēdētāja, tekstilmākslinieka Egila Rozenberga parakstītu lēmumu. Māksliniece piedalās LMS rīkotajās izstādēs “Mākslas dienas” un “Rudens” (2012-šobrīd izstādē “Mākslas dienas 2023. Atmiņas. Atspulgi”).

Tatjanas Semanes darbi atrodas Latvijas Mākslinieku savienības muzejā, kā arī kolekcijās Latvijā un ārvalstīs.

Tatjana Semane “Radīšana”, 2015, audekls, eļļa, 90×60 cm, LMS muzejs