15. augustā Latvijas Mākslinieku savienība sveic jubilejā grafiķi Romanu Vitkovski!

Romans Vitkovskis 1956. gadā uzsāka mācības Rīgas 3.vidusskolā, bet, uzrādot spējas eksaktajās jomās, turpināja mācīties Rīgas Leona Paegles 1. vidusskolā (tag. Rīgas Valsts 1.ģimnāzija), kuru absolvēja 1966. gadā. Jau skolas laikā viņš parādīja satīriķa dotības, piedaloties konkursā “Asā slota”, un apmeklēja tēlotājmākslas pulciņu Latvijas Republikāniskās arodbiedrību padomes Kultūras namā (tag. RKTMC “Mazā ģilde”).No 1966. gada Romans Vitkovskis studēja Latvijas Universitātes (LU) Fizikas un matemātikas fakultātes matemātikas specialitātē, ko absolvēja 1971. gadā.

No 1971.-1980. gadam Romans Vitkovskis nodarbojies ar programmēšanu un matemātikas teoriju LU Skaitļošanas centrā. Pēc tam no 1980.-1990. gadam darbojās Valsts plāna komitejas plānošanas zinātniski pētnieciskajā institūtā kā vecākais zinātniskais līdzstrādnieks un datu apstrādes tehnoloģijas nodaļas vadītājs. No 1994.-2017. gadam Romans Vitkovskis bija valdes priekšsēdētājs SIA “Ekspertīžu un informācijas centrs”, nodarbojās ar zinātniskiem un praktiskiem pētījumiem un ekspertīzēm, bet kopš 2009. gada ir valdes priekšsēdētājs SIA „EM metodoloģijas”. Romans Vitkovskis ir nodibinājuma “Latvijas Izglītības fonds” dibinātājs un valdes loceklis no 1990. gada.

Romans Vitkovskis izstādēs piedalās kopš 1979. gada, pirmā izstāde – “Rudens-79” Jūrmalas mākslinieku izstāde. Nozīmīga bija mākslinieka piedalīšanās 5.Starptautiskajā karikatūras un satīriskās skulptūras biennālē Gabrovā, Bulgārijā (1981, 1983). Turpmāk piedalījies izstādēs: Baltijas republiku karikatūru izstāde “Homo Sapiens-3” (1981, Viļņa, Lietuva), “Republikāniskā karikatūru izstāde” (1980; 1983, Rīga), kā arī izstādēs Beļģijā, Lielbritānijā, Turcijā u.c. Š.g. 17. augustā Ķekavas novadpētniecības muzejā tiks atklāta mākslinieka karikatūru zīmējumu izstāde “XXX”.

Romans Vitkovskis darbojas karikatūras nozarē, ir Reiņa Birzgaļa (1907-1990) tradīciju turpinātājs, veido ekslibrus. Kā zīmētājs mākslinieks piedalījies LTV raidījumu veidošanā, noformējis mācību un izziņas grāmatas un citus izdevumus. Romana Vitkovska zīmējumi izdevumos tiek publicēti kopš 1974. gada. Karikatūras bijušas publicētas kalendāros un periodiskajos izdevumos: “Literatūra un Māksla”, “Atmoda”, “Atmoda Atpūtai”, “Zinātne un Tehnika”, “Liesma”, “Karogs”, “Neatkarīgā Rīta Avīze”  u.c. Par mākslinieka daiļradi izdots izdevums “Karikatūru krājums” (Avots, 1990).

Šobrīd Romans Vitkovskis ir aktīvs radošo personu tiesību aizstāvis, kā LMS pārstāvis piedalījies Finanšu ministrijas darba grupā un Saeimas komisiju sēdēs. Mākslinieka kritiskie raksti un karikatūras publicētas mediju portālos Tvnet.lv, Jauns.lv, IR.lv, LMS mājaslapā un sociālajās vietnēs u.c.

Savu māksliniecisko darbību Romans Vitkovskis veicis līdzās matemātiķa praksei, konsekventi tuvinot mākslas un zinātnes radošo kopību. Autors veicis lielu ieguldījumu bezvārdu karikatūras pielietošanas attīstībā daudzu mazsaprotamu lietu un procesu skaidrošanai, īpaši eksaktās un inženierzinātnēs. Šo procesu ir izdevies novest no pētniecības līdz praktiskam pielietojumam – paša vai kopā ar līdzautoriem interneta vidē izveidotos vai sarakstītos un ilustrētos mācību palīglīdzekļos (“Kur paliek mana nauda”, VID, 1998; “Algebra dažās dienās”, Elpa, 2001, u.c.), kā arī ES projektos “Goerudio Project” un “GoScience Project” (www.goerudio.com, 2009).

Romans Vitkovskis ir Latvijas Mākslinieku savienības (LMS) biedrs no 1983. gada. Mākslinieks tika uzņemts LMS ar gleznotāja, grafiķa Gunāra Cīlīša (1927-2007) un grafiķu Māras Rikmanes, Imanta Melgaiļa (1923-2018) rekomendācijām un Valsts plāna komitejas plānošanas zinātniski pētnieciskā institūta direktora E.Strupes raksturojumu, LMS Grafiķu sekcijas priekšsēdētāja Ināra Helmūta ieteikumu un LMS valdes 1.sekretāra, grafiķa Gunāra Kroļļa parakstītu lēmumu. Lēmumu pamatoja LMS valdes pozitīvs balsojums 9/43. Romans Vitkovskis bijis arī LMS valdē (1994-1999).

Romana Vitkovska darbi atrodas Latvijas Mākslinieku savienības muzejā, Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā, Ķekavas novadpētniecības muzejā, Cēsu Vēstures un mākslas muzejā, Rakstniecības un mūzikas muzejā, citos muzejos un privātkolekcijās.

Romans Vitkovskis “Ielūgums”, papīrs, tuša, 2023, digitālais foto uz papīra, LMS muzeja arhīvs