Jura Nikifa personālizstāde “ALNIS, MEITENE UN MEŽS” (07.07.-06.08.2023.)

Latvijas Mākslinieku savienība aicina uz mākslinieka Jura Nikifa personālizstādi “ALNIS, MEITENE UN MEŽS”, kas notiks Latvijas Mākslinieku savienības (LMS) galerijā 11. novembra krastmalā 35, Rīgā, no š.g. 7. jūlija līdz 6. augustam.

Juris Nikifs (Nikiforovs) personālizstādē skatītājam piedāvās postmodernu plastisku “eseju”, radītu ar moto “Mežs pārtop pilsētā”, kurā sajūtu līmenī tiek interpretēta laikmetīga dabas aizsardzības tēmas izpratne.

“Daba ir apdraudēta. Meži izzūd. Meža vietā ir izcirtums. Pilsētas robeža ir pavirzījusies tālāk, un drīz vien meža vietā augs pilsēta ar tās “mākslīgo”, urbāno vidi”. /Juris Nikifs/

Personālizstādes atklāšana notiks LMS galerijā 7. jūlijā plkst. 18.00.

Personālizstāde ir veltījums dabai, pausts alegorijā, atspoguļojot ekoloģijas jautājumu saasināšanos. Autors naratīvu risina trīs tematiskos līmeņos – Alnis, Meitene un Mežs.

Alnis” – centrālais tēls, antropomorfa figūra, kas kalpo kā simbols dabai.

Alnis = Mežs.

“Meitene” – meža meitene, Dabas sievišķais aspekts, nozīmīgs šī tēla atklāsmē ir portrets, kuru veidojusi mākslinieka mūza, tēlniece Svetlana Saveļjeva.

Mežs” – sajūtu tēls, kas atklājas izstādes ekspozīcijā.

Personālizstādē būs skatāmi autora veidotie darbi: zīmējumi, gleznojumi uz papīra temperas un jauktā tehnikā, un digitālā izdrukā, skulptūras no akrila, bronzas, koka, papīra, poliuretāna, plastmasas u.c. kompozītmateriāliem, kā arī sintētisku vielu objekti, dabas veidojumi (dzīvniekiem apzināti nav nodarīts kaitējums).

Personālizstāde ir kā turpinājums autora 20.gs. 80.-90. gadu daiļradē aktuālajiem, dabas vērojumos sakņotiem, formas un plastikas eksperimentālajiem darbiem: “SOS” (Degunradzis, 1987), “Kentaurs” (1988), “Noass” (1988), “Pērkons” (1988), kas tika veidoti sadarbībā ar mākslinieci, dzīvesbiedri Ausmu Neretnieci (1959-2006). Izstādēs mākslinieks piedalījies kopā ar Hardiju Lediņu (1955-2004), Rūdolfu Pīpkalēju (1943-1992), Genādiju Stepanovu u.c.

Juris Nikifs 1985. gadā beidzis Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas nodaļu pie grafiķa Zigurda Zuzes (1929-2003) un šobrīd ir Latvijas Universitātes Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes Mākslas un tehnoloģiju nodaļas docents, piedalījies mākslas pedagogu audzināšanā.

Izstādēs mākslinieks piedalās kopš 1985. gada. Latvijas Mākslinieku savienības biedrs, FIDEM (Starptautiskā Mākslas Medaļu federācija) biedrs.

Iespēju rīkot personālizstādi Juris Nikifs saņēmis par sniegumu LMS rīkotajā virtuālajā izstādē “Mākslas dienas. Latvijas Mākslinieku savienībai-80” (LMS galerija, 2021).

Juris Nikifs “Domājot par alni esam”, akrila sveķi, krāsa, 75x50x30 cm, 2023, autora foto