Artura Mucenieka, Zentas Mucenieces, Ilzes Mucenieces-Adamaites izstāde “Laika kapsula” (05.07.2024. – 04.08.2024.)

Latvijas Mākslinieku savienības (LMS) galerijā 11.novembra krastmalā 35, Rīgā, no 5. jūlija līdz 4. augustam būs apskatāma Artura Mucenieka, Zentas Mucenieces un Ilzes Mucenieces-Adamaites izstāde “Laika kapsula”.

Izstādi “Laika kapsula” veidojusi gleznotāja Ilze Muceniece-Adamaite. Māksliniece vienotā ekspozīcijā apkopojusi savu daiļradi un savu vecāku – gleznotāja, grafiķa Artura Mucenieka (1912-1984) un gleznotājas Zentas Mucenieces (1924-2012) darbus no privātās kolekcijas un Latvijas Mākslinieku savienības muzeja krājuma. Izstādē ietvertas gleznas un grafikas, kas tapušas no 1959.-2024. gadam, un kā jaunākie eksponēti Ilzes Mucenieces-Adamaites pēdējā laikā gleznotie darbi.

2024. gadā Ilze Muceniece-Adamaite atzīmē 70 gadu jubileju, savukārt Zentai Muceniecei 100 gadu jubileja un Arturam Muceniekam 112. dzimšanas diena. Ilzei Muceniecei-Adamaitei šī ir īpaša iespēja jubilejas gadā eksponēt savas gleznas blakus vecāku darbiem kopējā izstādē: “Gatavojot ekspozīciju, acu priekšā atdzīvojas ainas no laika, kad šī māksla tapa. Nostiprinājās apjausma, ka ģimenē tajos “padomju laikos” ir notikušas svarīgas lietas. Eiropeiskā, pret-padomiskā gara ieaudzināšana ikdienā – ar pusvārdiem, ar atklātiem vārdiem, ar brīvvalsts laika preses izdevumiem, ar radošo gaisotni ģimenē. Ar vecāku brīvas mākslinieciskās izpausmes  alkām,” izstādes tapšanu raksturo māksliniece.

Ilzes Mucenieces-Adamaites glezniecībā apkārtējās īstenības interpretācija saistās ar aizraušanos ar kristīgo meditāciju, ne burtiski tvertā tematikā, bet meklējot harmoniskuma un mīlestības ieaudumus, gleznojot ainavas un figurālus motīvus.

Zentas Mucenieces glezniecībā raksturīgi lokāli krāsu laukumi harmonizētās attiecībās, atsakoties no gaismēnas modelējuma un izceļot krāsu intensitāti un kompozīciju ritmu ar izteiktu melnu kontūru. Ar laiku cilvēka tēls kļūst vispārinātāks, reizēm iegūst pat simbola nozīmi.

Arturs Mucenieks radīja savu izpausmes veidu, sievietes tēla interpretāciju. Piemērotākā tehnika izrādījās linogriezums, monopija. Linogriezumu melnajā fonā vijīgi un viegli un it kā izdziest baltas, smalkas līnijas. Izstādē “Laika kapsula” būs apskatāmas arī mākslinieka gleznas. 1975. gadā Latvijas Mākslinieku savienības kolēģus pārsteidza, ka Arturs Mucenieks – jau būdams plakāta meistars un grafiķis, linogriezuma meistars, ar jauneklīgu sparu piepildīja LMS galerijas zāli ar liela formāta gleznojumiem – ekspresīviem eļļas un jauktā tehnikā darinātiem sieviešu figūru gleznojumiem, izmantojot arī asamblāžas elementus ar citiem materiāliem – metālu, plastikātu. 

Izstāde “Laika kapsula” LMS galerijā būs apskatāma līdz 4. augustam.

LMS galerijas darba laiks: P.-Sv. no plkst. 12.00-18.00.

Zenta Muceniece “Meitene ar kaķi”, 1989, kartons, eļļa, 78×68 cm, LMS muzejs