14. aprīlī Latvijas Mākslinieku savienība (LMS) sveic jubilejā koktēlnieku Romualdu Jakovenko!

Mākslinieks Romualds Jakovenko no 1961. – 1964. gadam mācījies un beidzis 17. Rīgas profesionāli tehnisko mākslas vidusskolu jeb Rīgas Galdniecības arodvidusskolu (past. no 1946.-2005.g.), ieguvis mēbeļu galdnieka specialitāti.

Pēc vidusskolas strādājis par mākslinieku galdniecības uzņēmumos un no 1969.-1976.gadam darbojies LPSR Mākslas fonda kombināta “Māksla” (MF LMK) bagetu iecirknī. LMK iecirknis tika izvietots “Mākslinieku nama” (tag. 11. novembra krastmala 35, Rīga) puspagraba stāvā. Meistari nodrošināja rāmjus LMS un MF rīkotajām izstādēm Latvijā, PSRS areālā un ārzemēs. Rāmjus nācās izgatavot, arī pielāgot MF “Podoļskas” atsūtītu rāmju materiāliem un labot apritē esošos. R.Jakovenko darbošanās laikā MF Izstāžu daļa rīkoja ap 70-100 izstādēm gadā. LMS muzejā ir saglabājies liels skaits MF rāmji – virsrāmji ar vienkāršotiem griezumiem un apakšrāmji. Rāmji bija nepieciešami vairākiem mākslas veidiem: gleznām, akvarelim, pastelim, grafikas tehnikām, tekstilam, keramikai, foto, interjera noformējumam u.c.

1976.gadā pieprasījums pēc mākslas priekšmetiem pieauga un, lai paplašinātu radošās industrijas tehnisko bāzi, MF nodibināja Dekoratīvās mākslas kombinātu (MF DMK), kas mainīja statusu un veicamo darbu loku Romualdam Jakovenko. Mēbeļu un izstāžu stendu konstrukcijas gatavoja bij. A.Folca tēlniecības darbnīcā Gaujas ielā 9, Rīgā (tag. LMS Radošais kvartāls “Kombināts MĀKSLA”, Gaujas iela 1,3,5,9, Rīga). Smalkie koktēlniecības griezumi, cēlkoka mēbeles tika veidoti bij. K.Zāles tēlniecības darbnīcā Satekles ielā, Rīgā u.c.

Sākot darbu MF DMK, mākslinieks izlēma strādāt, radīt projektus un realizēt tos patstāvīgi. 20.gs. 70.-80. g. LPSR MF produkcijas nodrošinājums Latvijā bija nepietiekams un turīgās agrārās saimniecības kā bij. kolhozi “Uzvara” (Bauskas novads), “Padomju Zvejnieks” (Tukuma novads) u.c. uzlaboja savu darbinieku sadzīvi un kultūras pieejamību. Lielākie “kolhozi un sovhozi” būvēja kultūras namus, lokālos muzejus un, pieaicinot mākslas speciālistus, centās atrisināt telpu estētikas un dizaina vajadzības. R.Jakovenko līdzīgi daudzām radošajām personām iekļāvās šādā radošā apritē, nepieciešamības gadījumos slēdza līgumus un saskaņoja metus ar MF DMK un tā Mākslas padomi.

R.Jakovenko daiļrade bija pamanāma un 1973. gadā mākslinieks tika iekļauts PSRS MS radošajā grupā bij. Kazahijas PSR. 1975. gadā mākslinieks darbojās radošajā grupā bij. PSRS MF Jaunrades namā “Dzintari”.

Romualds Jakovenko ir LMS biedrs kopš 1984. gada ar koktēlnieku Jāņa Poļaka (1941-2008), Arņa Liepiņa, rotu mākslinieka Georga Romuļa (1928-2015) rekomendācijām. Mākslinieks tika uzņemts Dekoratīvās koktēlniecības sekcijā.

Romualds Jakovenko ir apveltīts ar radošo spēju rast koka šķiedrās mākslinieciski reālo un sirreālo tēlu mainīgos siluetus, veidojot sienu dekoratīvos panno. Mākslinieks ieturēja laikmeta estētisko garu modernisma stilistikā, kā to savā laikā paveica Mihaels Tonets, Alvars Ālto, Sneks, Imss u.c.

Izstādēs Romualds Jakovenko piedalās no 1970. gada. Personālizstādes rīkojis bij. Valsts televīzijas un radio raidījumu komitejas jaunrades namā (1987), Ventspils muzejā (“Putni”, 2000). Piedalījies izstādē “Krēsls” (kopā ar J. Poļaka, G. Burmeistera, J.Glumina, A. Zariņa, Dz. Spailes, Ausekļa Ozoliņa, V. Patmalnieka, G. Zvaigznes, J. Dušeļa un J.Staško, G. Kupcāna, P. Snepsta, A. Vilkauša, J. Staško darbiem; Tēlnieku nams, 1985).

Romualda Jakovenko darbi atrodas Latvijas Mākslinieku savienības muzejā, citos muzejos un privātkolekcijās.

Romualds Jakovenko “Krēsls”, koks, 100x39x39 cm, LMS muzejs