Latvijas Mākslinieku savienība (LMS) aicina apmeklēt ikgadējo vizuālās mākslas izstādi “Rudens 2024. Māksla. Simbols vai pašvērtība?”. Izstāde norisināsies LMS galerijā 11. novembra krastmalā 35, Rīgā, no 2024. gada 22. novembra līdz 2025. gada 19. janvārim.
Izstādes atklāšana notiks 22.novembrī plkst.18.00.
Stiprinot un veicinot radošo procesu virzību vizuālajā mākslā valstī, un respektējot mākslinieku tiesības brīvi izteikt savas domas, 2024. gada izstādes rīkotāji uzrunāja māksliniekus ar jautājumu par mākslas nozīmi sabiedrībā. Izstādes uzsaukumā tika uzdoti tēmu rosinoši jautājumi: “Vai māksla ir tikai simbols, ko tā vēstī? Vai, piedzīvojot politiskos uzbrukumus tēlniecības darbiem, komiksiem u.c. mākslai, māksliniekam ir jāvirzās neitrālu tēlu meklējumos vai jātveras abstrakcijā?”. Tika vērsta uzmanība uz karu Ukrainā, uz tā ietekmi uz Latvijas kultūras dzīvi, uz radušos neviennozīmīgi vērtējamo mākslas vērtību demontāžu. Būtu nozīmīgi atzīmēt, ka LMS atbalsta Ukrainu un Ukrainas māksliniekus cīņā par savas neatkarīgas valsts pastāvēšanu. “Karš Ukrainā ir aizsācis jaunas kultūras lauka pašsvārstības, kas rezultējas kā formas destrukcijas un individuālās pašizolācijas virzieni. Atbalstāma mērķa vārdā, stiprinot nacionālo pašapziņu un patriotismu, notikusi vēršanās pret Latvijas mākslas vērtībām, tās politizējot, cenzējot un runājot par mākslas darbiem kā simbolu, ignorējot to mākslinieciskās vērtības, autorību. Divu gadu laikā koordinēta destruktīva viļņa ietekmē Latvijas pilsētu publiskajā telpā notikušas izmaiņas un tikuši demontēti nozīmīgu Latvijas autoru darbi un arhitektoniskie ansambļi. Publiskajā telpā destrukcijas aizsākums bija nevainīgs – murāļa kritika, vēlāk komiksu aizliegums un vēlāk – pieminekļu demontāžas likums, kas jau šobrīd darbojas kā publisko vidi degradējošs un iespējami var kļūt par rīku politisko partiju rēķinu kārtošanai. Vidē izrautais darbs rada tukšumu, kas vietumis tiek atvietots ar īstermiņa kiča stilistiku vai apzaļumošanu, dizainu, kas ir protezēšanas mēģinājums, ne risinājums. Ir ticis jaunradīts tēlniecības žanrs un termins kā “Militarizētā tēlniecības kompozīcija”. Nemanot sāk aktualizēties autoritārisms, viedokļu neiecietība un kam neizbēgami sekos sociālā apātija. Kā stiprināt mākslas aizsardzību? Kā aicināt sabiedrību redzēt mākslas darbā ko vairāk kā attēloto tēlu?”
Izstādei “Rudens 2024. Māksla. Simbols vai pašvērtība?” 170 iesniegtos profesionālo vizuālās mākslas un dizaina mākslinieku, šo nozaru vidusskolu un augstskolu studentu pieteikumus izvērtēja un mākslas darbu atlasi ekspozīcijai veica izstādes žūrija.
Izstādē piedalās: Jekaterīna Bai (Jekaterīna Baije), Ēriks Balodis, Leons Balodis, Monta Beca, Maija Bērziņa, Kaspars Bērziņš, Ludvigs Bērziņš, Andris Biezbārdis, Aleksandrs Boče, Ruta Bogustova, Gunta Brakovska, Agnese Brūvere-Alpe, Meldra Bula, Ilze Dilāne, Aldis Dobenbergs, Anastasija Dubovska, Vija Ilze Dzintare, Linda Freiberga, Evija Freidenfelde, Jānis Garančs, Maija Graudiņa, Elena Griščenko, Jekaterīna Grjazeva, Artūrs Gross, Atis Ieviņš, Ingrīda Irbe, Matiass Jansons, Ojārs Jansons, Sandra Sabīne Jaundaldere, Laine Kainaize, Līga Kalniņa, Anete Kalniņa, Indulis Kalniņš, Viola Karule, Linda Kozule, Gunta Krastiņa, Andris Krastiņš, Aleksandra Krivma, Rolands Krišjāns, Šarlote Lablaika, Sandra Lagzdiņa, Iveta Laure, Inese Līne, Toms Lucs, Rasmus Marks, Marija Matvejeva, Diāna Matele, Ivans Mazeins, Elizabete Miķelsone, Ilze Muceniece-Adamaite, Nellija Muižniece, Emīls Kristiāns Muzikants, Ieva Muzikante, Tālivaldis Muzikants, Nikifs, Rūta Patmalniece, Ilze Pauliņa, Alberts Pauliņš, Baiba Pika, Gatis Pīpkalējs, Aivis Pīzelis, Rita Pranča, Kristīne Priedīte, Jevgenijs Pugins, Laila Puriņa, Maija Purgaile, Aigars Putniņš, Valdis Putniņš, Katrīna Purviņa, Igors Rostikovs, Svetlana Saveļjeva, Katrīna Sēle, Anna Silabrama, Ilda Sīlis, Gulnara Skutele, Emma Sofia, Evija Stukle-Zuitiņa, Ance Šadauska, Anna Šenke, Sigita Šrēdere, Inese Sudare, Velga Timrota, Ingemāra Treija, Zane Ulmane, Māris Upzars, Klāvs Veinbahs, Jānis Veiss, Dagne Ventiņa, Gerda Vilnīte, Adriāna Vīgnere, Ēra Zalcmane, Marija Zenkova, Hongge Zhang (Mary), Inese Ziemele, Marta Karolīne Ziņģīte, Ivonna Zīle.
Izstādes “Rudens 2024. Māksla. Simbols vai pašvērtība?” atklāšanā tiks paziņots autors, kurš kļūs par LMS Balvas īpašnieku un iegūs iespēju rīkot personālizstādi LMS galerijā 11. novembra krastmalā 35, Rīgā 2025./ 2026. gadā.
Izstādi rīko Latvijas Mākslinieku savienība.
LMS galerijas darba laiks: pirmdiena – svētdiena, no plkst. 12.00 – 18.00. Adrese: 11. novembra krastmala 35, Rīga.